Instytut Ulicologii Akademii Rzygaczy
Hauptseite
Wasserspeier Akademie

Instytut Ulicologii

1895Brockhaus.jpg
NOWOŚĆ: Plany i mapy Gdańska

Dyrektor: prof. wirt. Stary Szkot

Ulice i place zasługują sobie latami na nazwy, które noszą. Pozbawianie ich tych dawnych nazw na cześć jakichś nowszych wielkich ludzi czy wydarzeń, jest objawem lenistwa i chęci wykręcenia się sianem z obowiązków wdzięczności. Nie sztuką jest nazwać fragment miasta imieniem męża, który z epoką powstania tego fragmentu i jego historią niewiele miał wspólnego. Sztuką i rzetelnym dowodem uznania byłoby wybudowanie na cześć bohatera nowej ulicy, któraby swym stylem odpowiadała stylowi ukształtowanych przez niego czasów. *
Instytut Ulicologii Akademii Rzygaczy jest samodzielną placówką badawczą, zajmującą się problematyką miejskiej topografii, w aspekcie zmieniającego się przez wieki układu gdańskich ulic.

Efektem prowadzonych przez Instytut badań jest stale wzbogacana o nowe informacje dwujęzyczna, uwzględniająca pogmatwaną historię, lista gdańskich ulic. Część z ulic umieszczonych na tej liście doczekała się już systetycznych opracowań, sporządzonych na podstawie źródeł i dokumentów archiwalnych.

Zapraszamy do współpracy każdego, kto mógłby i chciałby listę tę uzupełnić, lub poszerzyć zakres informacji o poszczególnych ulicach.
Index wg nazw polskich
1... A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż ?
Index wg nazw niemieckich
1... A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
512
Plany i mapy Gdańska
Wyszukiwanie
* Jerzy Waldorff, Dolina szarej rzeki, Warszawa 1985
Strona główna
Akademia Rzygaczy